Rowerowe kaski i ochraniacze dla dzieci

Kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie to podstawa wyposażenia małego rowerzysty. Są to elementy wymagane ze względu bezpieczeństwa. Uczące się jazdy na rowerze dziecko narażone jest na upadki, wywrotki, spowodowane zachwianiem równowagi lub też zbyt gwałtownymi ruchami jak ostry skręt kierownicą, gwałtowne hamowanie itd. Wtedy kask i ochraniacze spełniają swoją rolę w stu procentach.

W momencie kiedy dziecko nie ma ich na sobie a ulegnie wypadkowi, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Ochrona głowy wydaje się być sprawą priorytetową. Ta część ciała może ulegać ciężkim urazom takim jak głębokie skaleczenia, pęknięcia czaszki i różnego rodzaju wstrząsy. Kiedy ochronimy ją przy pomocy kasku, podczas wypadku wielu z tych konsekwencji można uniknąć.

Obecnie w sprzedaży pojawiają się eleganckie, kolorowe kaski dla dziewcząt i chłopców. Nie są one duże, więc prezentują się zgrabnie na głowie dziecka, a co ważniejsze, dają mu wymagane zabezpieczenie. Najważniejszym miejscem, które powinno być osłonięte, to część ciemieniowa i obecnie produkowane kaski to zapewniają. Ponadto dopasowują się do kształtu głowy przy zachowaniu jej naturalnej i swobodnej pozycji. Posiadają tunele wentylacyjne co przeciwdziała nadmiernej potliwości oraz siatkę przeciw owadom. Dostępne są w wielu atrakcyjnych kolorach, ozdobione są różnego rodzaju motywami roślinnymi i nie tylko.

Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać kask, wtedy będzie ono zakładać go z dumą i ogromną satysfakcją. Trzeba także zaznaczyć, że kask na głowie dziecka jest obowiązkiem do 15 roku życia. Z kolei ochraniacze zakładane na łokcie i kolana są dobrowolne, mimo wszystko jednak warto zadbać o nie w początkowym okresie jazdy na rowerze, kiedy dziecko jest jeszcze w fazie nauki i może nie do końca czuć się pewnie na rowerze.

Takie zabezpieczenia mają uchronić najbardziej wrażliwe miejsca, których otarcia, skaleczenia i stłuczenia bywają bardzo dotkliwe. Również dzieci poruszające się innymi pojazdami niż rower np. na hulajnodze czy łyżworolkach również powinny nosić ochraniacze. Zawsze może zdarzyć się nieprzewidziany wypadek, tak więc lepiej dmuchać na zimne.

Elementy osłonowe zakładane na łokcie i kolana wykonane są twardych i odpornych tworzyw natomiast po stronie wewnętrznej wykończone miękką pianką. W sprzedaży znajdziemy również ochraniacze na przedramiona.

Warto zaznaczyć, że o ile nie ma przeszkód, by dziecko jeździło na rowerze używanym, to kask i ochraniacze obowiązkowo muszą być całkowicie nowe i dopasowane dla naszej pociechy – tylko wówczas będą należycie spełniać swoją rolę.